Online psihoterapija
je postala sve popularnija opcija za pružanje usluga mentalnog zdravlja, a naročito nakon perioda pandemije Covida. Glavna karakteristika online psihoterapije jeste da omogućava održavanje terapijskog procesa bez obzira na fizičke prepreke, lokaciju i udaljenost. Udaljenost zbog odlaska na put ili promjene prebivališta ne sprečavaju vas da prisustvujete online psihoterapiji. Ipak, postoje klijenti, ali i psihoterapeuti koji nerado primjenjuju ili ne žele primjenjivati ovakav pristup psihoterapiji.
Upravo iz tog razloga kroz ovaj tekst želimo Vam približi prednosti i nedostatke online psihoterapije. Kada je ovaj način psihoterapije poželjan, izvodiv, te u kojim situacijama online psihoterapija nije rješenje te je trebaju izbjegavati i klijenti I psihoterapeuti.
Prednosti online psihoterapije
Neke od prednosti online psihoterapije jeste da omogućava pristup terapiji osobama koje žive u udaljenim ili ruralnim područjima gdje možda nema dostupnih stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja. Prvenstveno pomaže osobama koje imaju poteškoća s fizičkim putovanjem ili koje su vezane uz kuću zbog različitih razloga. Omogućuva pristup specijalistima koji možda nisu dostupni lokalno, uključujući terapeute koji imaju specifična znanja ili iskustva koja su potrebna klijentu.
Klijenti mogu sudjelovati iz udobnosti vlastitog doma, što može smanjiti osjećaj stresa i anksioznosti koji se javlja kada treba da putujemo do ordinacije ili savjetovališta u kojem terapeut radi. Naime, na taj način izbjegavamo saobraćajne gužve, ali i smanjujemo mogućnost kašnjenja usljed npr. traženja parking mjesta. Pored uštede živaca i vremena, online psihoterapija štedi i novaca koji biste izdvojili za prevoz.
Online terapija može pružiti dodatnu anonimnost, što može smanjiti osjećaj stigmatizacije i potaknuti ljude da potraže pomoć kad im je potrebna te je često dobar izbor za one koji su stidljiviji jer su putem online terpije puno otvoreniji za razgovor iz privatnog okruženja.
Sesije se mogu zakazati u različitim vremenima, što može olakšati prilagodbu terapije prema profesionalnim i ličnim obavezama klineta. Terapeut i klijent najčešće komuniciraju putem video poziva, a koristeći različite aplikacije (Zoom, Google meets i sl.). Ponekad je lakše i brže dobiti prvi termin s online terapeutom nego s onim koji radi u fizičkom uredu, što može biti ključno u hitnim situacijama ili kada je potrebno brzo intervenirati.
Online psihoterapija pruža brojne prednosti koje mogu poboljšati pristup i kvalitetu mentalnog zdravlja usluga. Naravno, uspjeh terapije ovisi o različitim faktorima, uključujući kvalitetu veze između terapeuta i klijenta, tehničku podršku i specifične potrebe klijenta.
Izazovi online psihoterapije
Oslanjanje na tehnologiju može donijeti tehničke probleme, naime, loša internetska veza, tehnički kvarovi ili problemi sa softverom mogu ometati kvalitetu sesije ili uzrokovati prekide. Takođe, Potrebna je odgovarajuća oprema (računalo, pametan telefon, slušalice) i pouzdana internetska veza. Klijenti i terapeuti moraju biti upoznati s tehnologijom i platformama koje koriste, što može predstavljati izazov za one manje upućene u digitalne alate.
Komunikacija putem ekrana može otežati tumačenje neverbalnih znakova poput facijalne ekspresije i tjelesne geste, što može utjecati na kvalitetu terapije. Ponekad može biti teže izgraditi ili održati bliski odnos povjerenja i empatije kroz virtualne sesije nego u osobnom kontaktu.
Postoje pitanja o sigurnosti podataka i privatnosti, pa je važno osigurati da platforma koju terapeut koristi bude zaštićena i da se podaci klijenata pohranjuju sigurno. Klijenti moraju imati sigurno i privatno okruženje za vođenje sesija, što nije uvijek moguće ako žive s drugima ili nemaju pristup mirnom prostoru.
Online terapija može biti manje prikladna za osobe koje su u akutnoj krizi ili u situacijama koje zahtijevaju neposrednu fizičku intervenciju. Neki klijenti mogu smatrati da online terapija nije jednako učinkovita kao terapija uživo zbog ograničenja u interakciji i mogućim tehničkim problemima.
Pored gore navedenih postoje i situacije u kojima terapeuti ne bi smjeli provoditi online terapiju:
Ako psihoterapeut procjeni da klijent ne može biti adekvatno procenjen ili tretiran bez lične interakcije, on može odbiti online terapiju. To je posebno važno u situacijama kada je potrebno obaviti fizičku procenu, poput kod nekih vrsta trauma ili fizičkih simptoma
Težina ili akutnost mentalnog stanja klijenta: Ako klijent ima ozbiljne psihičke ili emocionalne probleme (kao što su suicidalne misli, teški depresivne epizode, ozbiljan anksiozni poremećaj) koji zahtevaju neposrednu intervenciju, terapeut može preporučiti ličnu terapiju umesto online terapije.
Geografska ili zakonska ograničenja: U nekim zemljama postoje zakonska ograničenja koja reguliraju pružanje online terapije. Terapeut može odbiti online terapiju ako se klijent nalazi u zemlji u kojoj zakon ne dozvoljava obavljanje terapijskih usluga na daljinu.
Uprkos ovim izazovima, mnogi ljudi pronalaze online psihoterapiju korisnom i učinkovitom. Ključno je odabrati pouzdanu platformu, osigurati tehničku opremu i osigurati da se uspostavi sigurno i privatno okruženje za vođenje sesija. Također, važno je otvoreno komunicirati s terapeutom o bilo kakvim poteškoćama ili zabrinutostima vezanim uz online format.
Preporuke za uspješan online psihoterapijski rad
- Odabir psihoterapeuta
- Psihoterapeuta koji pruža usluge online psihoterapije možete pronaći pretragom na internetu. U posljednjih nekoliko godina veoma su popularne web platforme na kojima možete pronaći veliki broj stručnjaka različitih profila, provjeriti stručnost i dostupnost te veoma lako rezervisati terminu slanjem direktnog upita psihoterapeutu s kojim želite sarađivati. Jedna od provjereno dobrih u BiH je i platforma www.psihotron.ba
- Svakako se raspitajte i provjerite da li terapeut ima potrebne licence za rad I da li je registrovan u nekom od psihoterapijskih udruženja u državi u kojoj živi ili posjeduje i neku evropsku licence.
- Stvaranje prikladnog okruženja:
- Osigurajte miran i privatni prostor za sesije kako biste minimizirali ometanje i omogućili bolju koncentraciju.
- Komunikacija i postavljanje granica:
- Razgovarajte s terapeutom o preferencijama komunikacije i bilo kakvim posebnim potrebama ili briga koje možete imati vezano uz online sesije. Terapeuti bi trebali da imaju obrazac sa uputama i načinu saradnje u online formatu.
- Tehnička priprema:
- Provjerite svoju opremu i internet vezu prije prve sesije kako biste izbjegli tehničke probleme tokom sastanaka.
Online psihoterapija može biti vrlo učinkovit način za pružanje podrške i liječenja mentalnog zdravlja, posebno u današnjem digitalnom dobu. Međutim, važno je da obje strane, i klijent i terapeut, budu svjesni izazova i poduzmu mjere za njihovo prevladavanje.
Želite li zakazati termin za online psihoterapiju kontaktirajte nas